Czym są programy lojalnościowe oparte na grywalizacji i jak działają
Czym są programy lojalnościowe oparte na grywalizacji i jak działają

Wstęp

W dobie rosnącej konkurencji na rynku, firmy stawiają na różnego rodzaju strategie, by przyciągnąć i zatrzymać klientów. Jednym z narzędzi, które zyskało na popularności w ostatnich latach, są programy lojalnościowe oparte na grywalizacji. Ale czym tak naprawdę są i jak działają? Czy są skutecznym narzędziem budowania lojalności klientów?

Definicja i zasada działania programów lojalnościowych

Programy lojalnościowe to strategie marketingowe, które mają na celu zwiększenie lojalności klientów poprzez ich nagradzanie za regularne korzystanie z usług lub zakupu produktów. Grywalizacja, z kolei, polega na zastosowaniu mechanizmów znanych z gier w nietypowych dla nich kontekstach, takich jak programy lojalnościowe.

Podstawowym elementem takiego programu jest system punktowy. Klienci zdobywają punkty za różne aktywności – zakupy, udostępnianie postów na social media, polecenie sklepu znajomemu etc. Nagrodą mogą być zniżki, produkty gratis czy bilety na wydarzenia. Wszystko zależy od kreatywności firmy.

Grywalizacja w programach lojalnościowych

Grywalizacja w programach lojalnościowych polega na wprowadzeniu elementów konkurencji między uczestnikami, zdobywania odznak, osiągania kolejnych poziomów czy wykonywania zadań specjalnych. Dzięki temu program staje się bardziej angażujący dla klienta i przestaje być postrzegany tylko jako sposób na zdobycie zniżek, a staje się swoistą grą, w której można rywalizować z innymi.

Czy grywalizacja działa?

Tak. Badania pokazują, że grywalizacja zwiększa zaangażowanie klientów. Grywalizowane programy lojalnościowe potrafią przyciągnąć i zatrzymać klientów, którzy inaczej mogliby zdecydować się na ofertę konkurencji. Przykładem może być Starbucks, który w swoim programie lojalnościowym wprowadził grywalizację, dając klientom możliwość zdobywania „gwiazdek” za zakupy, które później można wymienić na gratisy.

Podsumowanie

Grywalizacja w programach lojalnościowych to trend, który zdobywa coraz większą popularność. Dzięki niej, programy przestają być postrzegane tylko jako systemy rabatowe, a stają się formą rozrywki dla klientów. Firma, która potrafi ciekawie zastosować mechanizmy gier w swoim programie lojalnościowym, ma szansę na zwiększenie lojalności swoich klientów i wyróżnienie się na tle konkurencji.