Czy kiedykolwiek miałeś to uporczywe uczucie, że nie masz pojęcia, co robisz? Może objawia się ono jako stała myśl z tyłu głowy, mówiąca, że twoja praca nie jest wystarczająco dobra i nigdy nie będzie. To złe przeczucie ma swoją nazwę — syndrom oszusta. Według American Psychological Association, 82 procent ludzi cierpi na to zjawisko. Naukowcy uważają, że istnieje silny związek między osobami osiągającymi wysokie wyniki w sytuacjach wysokiego stresu a ostatecznym rozwojem syndromu oszusta.
Czym jest syndrom oszusta?
Syndrom oszusta występuje, gdy ktoś w środowisku akademickim lub zawodowym czuje się niegodny swojego stanowiska lub osiągnięć. Zamiast przypisywać swój sukces ciężkiej pracy i talentowi, czują się jak oszustki lub że ich cele zostały osiągnięte przypadkowo.
Chociaż dla wielu profesjonalistów może się to wydawać nową koncepcją, syndrom oszusta istnieje od dziesięcioleci. Pauline Rose Clance, Ph.D. i Suzanne A. Imes, Ph.D., ukuły ten termin w 1978 r. w swojej pracy „The Imposter Phenomenon in High-Achieving Women: Dynamics and Therapeutic Intervention”. Od tego czasu przeprowadzono wiele badań na ten temat, pokazując, że zjawisko to występuje u wszystkich płci, grup wiekowych i grup demograficznych.
Kto jest narażony na syndrom oszusta?
Osoby z tym zespołem pochodzą z różnych środowisk, ale ma on tendencję do częstszego występowania u kobiet, mniejszości i osób z historią lęku i depresji. W rzeczywistości wiele osób cierpiących na syndrom oszusta to bardzo skuteczni perfekcjoniści z ambitnymi celami i wysokimi oczekiwaniami. Chociaż syndrom oszusta nie jest oficjalną diagnozą zdrowia psychicznego, osoby, które się z nim zmagają, często mają wtórne zaburzenia, takie jak depresja i lęk.
Jak pokonać syndrom oszusta?
Syndrom oszusta może naprawdę dotknąć każdego. Istnieją jednak sposoby na pokonanie wątpliwości i wyjście z nich. Pierwszym krokiem jest rozpoznanie źródła syndromu oszusta, a następnie podjęcie niezbędnych działań, aby stać się bardziej pewną siebie osobą.
Syndrom oszusta może przytrafić się każdemu, od studentów college’u, którzy byli zmuszani do osiągania sukcesów jako dzieci, po lekarzy, prawników i dyrektorów, którzy odnieśli sukces. Sposobem na przezwyciężenie syndromu oszusta jest przejęcie kontroli nad swoją narracją, rozpoznanie ukrytego powodu swojego negatywnego dialogu wewnętrznego i szukanie wsparcia, jeśli go potrzebujesz.
Zwiększenie pewności siebie i uciszenie wewnętrznego krytyka zapewni Ci zdrowszą relację z Twoim osobistym i zawodowym sukcesem. Bądź szczery wobec siebie i innych, wykonaj pracę i pamiętaj, że nie jesteś sam. Zanim się obejrzysz, pokonasz swój syndrom oszusta z zupełnie nowym spojrzeniem.
Wsparcie ze strony software house
Warto również zwrócić się o pomoc do profesjonalistów, którzy mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu zawodowego. Dla marketing managerów, współpraca z software house może pomóc w rozwijaniu umiejętności, zdobywaniu wiedzy i zwiększaniu pewności siebie w swojej pracy.
Pamiętaj, że pokonanie syndromu oszusta jest możliwe, ale wymaga czasu, wysiłku i wsparcia. Nie bój się szukać pomocy, gdy tego potrzebujesz, i nie wahaj się korzystać z usług specjalistów, takich jak software house, aby osiągnąć swoje cele zawodowe.
Źródło: success.com